ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
Majówka po raz piąty!
Już od 5 lat w ogrodach klasztornych - siostry Boromeuszki razem z Gminą Trzebnica oraz Fundacją dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć" organizują wspaniałą, rodzinną majówkę. Jej celem jest zbieranie funduszy na remont dachu pocysterskiego klasztoru, a przy okazji integracja rodzin. Również w tym roku dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja, a tegorocznym hasłem były „Dzieła miłości”.
Organizatorzy tegorocznej majówki przygotowali naprawdę bogaty program. Tradycyjnie już o godz. 15 nastąpiło uroczyste otwarcie bram klasztoru dla gości. Chwilę później ze sceny prowadząca imprezę s. Adalberta poprosiła o zabranie głosu s. Marię Claret Król – Przełożoną Generalną Kongeregacji Sióstr, Krystynę Klamińską – prezes Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej oraz burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę. - Już po raz piąty spotykamy się w przepięknych ogrodach klasztornych sióstr Boromeuszek. Jest mi niezmiernie miło, że to wydarzenie cieszy się taką popularnością wśród trzebniczan i przyciąga do naszego miasta wielu gości z innych miast – powiedział gospodarz gminy.
Już o godz. 15:30 na scenie pojawił się zespół ludowy Strzeszowianki. Zaraz po ich występie Ojciec Biskup Jacek Kiciński – biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej otworzył pokonkursową wystawę „Dzieła Miłości” w starej wozowni klasztornej. Prace dzieci i młodzieży z całej Polski podziwiać można było także przy drewnianej kawiarence. Spośród przedstawionych obrazów zwiedzający mogli wybrać te najciekawsze, którym na zakończenie majówki przyznana została Nagroda Publiczności. Laureaci konkursu (tabelka obok) otrzymali nagrody wręczone przez Biskupa Jacka Kicińskiego, s. Claret Król oraz Krystynę Klamińską. Następnie porcję muzyki przygotował zespół „Maciejki”.
W godzinach popołudniowych można było zwiedzać muzeum klasztorne, po którym oprowadzała s. Olimpia Konopka oraz cellarium z początków XIII wieku w którym swoją wiedzą służyli prof. Ewa Łużycka oraz dr Paweł Konczewski. W tym samym czasie w Sali Marii odbywały się seminaria: dotyczące 45. rocznica przyszycia pierwszej ręki w Szpitalu Powiatowym w Trzebnicy z uczestnikami tych wydarzeń: dr Januszem Kaczmarzykiem i s. Teodozją Winnicką oraz Dzieła Miłosierdzia Boromeuszek Trzebnickich, które referowały s. Judyta Grajewska i s. Ewa Jędrzejak. Wszystkie propozycje cieszyły się ogromnym powodzeniem. Liczne kramiki pełne były pyszności przygotowanych przez siostry. Można było skosztować wyśmienitych ciast, powideł, zapiekanek, kiełbasek z grilla, a nawet bigosu. Świetnym pomysłem było także stworzenie wielkiej planszy, na której pod hasłem „Miłość – najważniejsza wartość życia” można było pisać i malować. Dzieci nie mogły narzekać na nudę: mogły pojeździć konno, wziąć udział w loterii fantowej, poskakać na trampolinie, a w namiocie Gminnego Centrum Kultury i Sportu zrobić sobie zdjęcie w pięknej, kolorowej ramce, puszczać ogromne bańki mydlane, stworzyć naszyjniki i opaski, pomalować buzie czy wziąć udział w konkursie z nagrodami. Dużym zainteresowaniem cieszył się także wóz bojowy Państwowej Straży Pożarnej z Trzebnicy. Później można było nawet liczyć na letni prysznic, który w taką pogodę okazał się znakomitym pomysłem. O godz. 18, kiedy skwar już trochę odpuścił, rozpoczęło się piękne nabożeństwo majowe pod platanami z udziałem chóru z kościoła pw. św. App Piotra i Pawła pod kierownictwem s. Agaty Kałuży. Tuż po nim na scenie pojawiła się Magda Anioł ze swoim zespołem. Szybko wyszło na jaw, że ta znana wokalistka ma w Trzebnicy grono swoich fanów. Piękne utwory i ciekawe aranżacje stanowiły idealne zwieńczenie tego dnia. Po koncercie nastąpiło wręczenie Nagród Publiczności, ufundowanych przez Kongregację Sióstr, Fundację dla Ratowania Klasztoru oraz firmę KEIM. Nagrody otrzymały: Jagoda Gajowy i Anna Donajska z Pracowni Malarstwa i Rysunku przy Gminnym Centrum Kultury oraz Sara Pieńkowska z Nysy i Anna Bliźniak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy.
- Majówka z roku na rok przyciąga coraz więcej ludzi – mówi Krystyna Klamińska, prezes Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi. - Ludzie coraz bardziej i coraz chętniej utożsamiają się z klasztorem, co nas bardzo cieszy. Świetnym pomysłem w tym roku było zorganizowanie konkursu plastycznego. Majówka to taki nietypowy piknik rodzinny, na którym mamy zarówno seminaria, jak wystawy, wykłady, koncerty i atrakcje dla dużych, i małych –dodaje.
Warto dodać, że majówka w Ogrodach Klasztornych nie odbyłaby się, gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli. W gronie sponsorów tegorocznej Majówki w Ogrodach Klasztornych znaleźli się: Marina Czajkowska – 4mara, Paweł Konczewski – Antiqua, Marek Dardas – AUTOMAR, Krystian Syrnik – Centrum Drewna Profilowanego i Budowlanego, Arkadiusz Harasimowicz – Haras, Jacek Klamiński – Vacor Projekt. Nieoceniona była także pomoc wolontariuszy z różnych grup z Bytomia i Nysy oraz sióstr boromeuszek ze wszystkich zakątków Polski.